Dvanáct nejlepších prostředků proti nachlazení a chřipce

Chilli na bolest v krku * Med jako antibakteriální a antivirový prostředek * Čaj z kurkumy proti zánětu a zahlenění * Zázvor taktéž, zejména v kombinaci s medem a citronem * Jablečný ocet pro prevenci * Citron proti virům a bakteriím * Skořice proti virům – ale jen ta pravá cejlonská! * Česnek zničí cokoli * Bezinky vážou viry, a tím jim brání v šíření * Zinek a vitamin C pro prevenci nachlazení a zkrácení infekce * Vitamin D3 jako prevence proti chřipce * A nakonec domácí solné výplachy pro pohodu v nose.

Karen Foster

S bolavým krkem a ucpaným nosem možná ani nemáte chuť k jídlu. Jste unavení, polykání je bolestivé. Proto se vám může hodit tento seznam dvanácti úžasných potravin a antioxidantů, které vám pomohou zmírnit symptomy nachlazení či chřipky a dokonce i zkrátit trvání nemoci.

1) Chilli papričky
Krom toho, že je vědecky potvrzen příznivý účinek chilli papriček na srdce (mají potenciál chránit proti příčině smrti č. 1 ve vyspělém světě, tedy kardiovaskulárním chorobám), představují také přirozený lék na bolení v krku, které často předchází nachlazení nebo chřipce. Ano, od toho pocitu, že máte krk plný skleněných střepů, vám mohou ulevit i jiné prostředky než běžná analgetika z lékárny. Směs prášku z chilli papriček – často označovaného jako kajenský pepř – a pomerančového džusu je velmi efektivní lék na bolení v krku a ucpaný nos.

2) Med
„Jedinečná vlastnost medu je ta, že umí s nemocí bojovat na více úrovních, čímž bakteriím ztěžuje budování rezistence,“ uvádí Susan M. Meschwitz, Ph.D. Med podle Susan Meschwitzové využívá celou kombinaci zbraní: působí na patogeny prostřednictvím peroxidu vodíku, kyselosti, osmotického efektu, vysoké koncentrace cukru a polyfenolů. Pomocí osmotického efektu, který je důsledkem vysoké koncentrace cukru, vytahuje med z bakteriálních buněk tekutinu, dehydruje je a zabíjí. Med je jedna z nejúžasnějších nekazících se potravin – dokáže zabít skoro každý typ bakterie.

3) Kurkuma
Kurkuma se rychle stává lidovým lékem skoro na všechno, co může člověka trápit. U některých chronických, vysilujících nemocí má dokonce lepší účinek než konvenční léky, a to prakticky bez nežádoucích vedlejších účinků. Kombinace medu s kurkumovým práškem je výborný prostředek proti suchému kašli. Bylo zjištěno, že účinná látka kurkumy, kurkumin, poskytuje při ochraně kojenců před potenciálně smrtícím onemocněním plic ještě lepší dlouhodobé výsledky než vakcína proti pneumokokům. Kurkuma má silné protizánětlivé a antioxidační účinky a kurkumový čaj se po celém světě pije na nachlazení, ucpaný nos, bolesti hlavy a bolení v krku.

4) Zázvor
Jak kurkuma, tak zázvor patří ve světě koření k nejmocnějším bojovníkům proti různým nemocem. A co se týče rýmy, kašle a respiračních onemocnění, je zázvor numero uno. Vzhledem k vysokému obsahu vitaminu C, hořčíku a jiných minerálů je zázvorový oddenek pro zdraví přímo požehnáním. Můžete si z něj udělat čaj – spolu s mátou, medem a citrónem se z něj stane skvělý protizánětlivý nápoj s vynikajícími účinky na imunitu.

5) Jablečný ocet
Ten prý léčí rozličné choroby a neduhy. Usnadňuje trávení, předchází chřipce, zmírňuje záněty, zabíjí plísně, reguluje pH a odvádí z těla toxiny. Někteří léčitelé doporučují jablečný ocet ke znovuobnovení rovnováhy kyselin a zásad. Patnáct důvodů, proč užívat jablečný ocet, najdete zde (česky).

6) Citron
Citronová šťáva snižuje sílu virů nachlazení či chřipky a působí proti zahlenění. Její účinky jsou jak antibakteriální, tak antivirové. Přidávejte si ji do čaje nebo si udělejte citronádu s medem. Podpoříte tím svoji obranyschopnost, a když už nemoci podlehnete, vyléčíte se rychleji. Citron obsahuje mnoho vitaminu C, ale hlavně díky svým antibakteriálním vlastnostem působí proti infekcím krční sliznice. Tady je například recept na megasilnou směs pro podporu imunitního systému během chřipkové sezóny (1. rozřízněte citron napůl - musí být BIO – a z jedné půlky vymačkejte šťávu do misky. 2. nasekejte 1-2 stroužky česneku a nechte min. 10 minut ležet. 3. Spolu se špetkou kajenského pepře vmíchejte do šťávy; 4. Přidejte lžíci medu, ideálně manukového, ale každopádně kvalitního; 5. Vlijte směs do vymačkané půlky citronu a komplet, včetně slupky, snězte.)

7) Skořice
Skořice si zaslouží čestné místo jak na vaší poličce s kořenkami, tak v domácí lékárničce. Skořice je jeden z nejlepších antioxidantů světa a právem si zaslouží označení „superpotravina“. Věděli jste, že lžička medu s ¼ lžičky skořice někdy dokáže během 1-2 dnů zatočit s nachlazením? Pokud má ale takto působit, musí se jednat o skořici cejlonskou (Cinnamonum verum). Běžná skořice (cassia), kterou asi máte doma, neobsahuje zdaleka tolik účinných látek. Také nesmí být ozařovaná – ideálně by tak měla být přímo označená (třeba zde).

8) Česnek
Česnek je možná vůbec nejúčinnější potravina, kterou v přírodě najdeme. Značná konzumace česneku je také jedním z důvodů, proč žijí obyvatelé Středomoří tak dlouho a zdravě. K velmi zajímavému zjištění dospěli vědci z Washington State University: česnek je podle nich v některých případech stokrát účinnější než dvě populární antibiotika (česky více zde). Tato polévka z padesáti (opravdu…) stroužků česneku, cibule, tymiánu, zázvoru, kajenského pepře a několika dalších ingrediencí zničí absolutně každý choroboplodný zárodek, který se jí připlete do cesty. To se týká i norovirů. Optimální je konzumovat přímo česnek - ačkoli existuje i několik doplňků výživy s česnekovým práškem, po jejichž požití dojde v žaludku k vytvoření aspoň nějakého allicinu, závisí jeho množství (pokud tedy vůbec nějaké vznikne) na stavu vašeho žaludku. Pokud máte zájem o nějaký kvalitní doplněk, vyzkoušejte třeba  AlliMAX –  nutraceutikum obsahující řádně vyextrahovaný, stabilizovaný a koncentrovaný allicin.

9) Bezinky
Účinné složky bezinek umějí navázat viry, ještě než proniknou stěnami buněk, a tím jim brání v šíření. Po tepelné úpravě nejsou bezinky toxické, a tak jsou bezpečné i pro děti. Horký čaj z květů a šťáva z plodů podporují pocení. Je dobré přidat si do nich i med a citronovou šťávu, které pomáhají při infekcích horních cest dýchacích. Čaj je také považován za antirevmatický, projímavý a detoxikační. Tekutý výtažek z černé bezinky při nejvyšší koncentraci brání patogenním bakteriím v růstu až o 99%, což je výkon, jejž nedosahují žádná antibakteriální farmaka.

10) Zinek
Doplňky se zinkem zmírňují průběh rýmy a zkracují její trvání. Účinek zinku na symptomy nachlazení se prokázal už ve studii z roku 1984, kdy se ukázalo, že zinkové pastilky opravdu zkracují trvání nachlazení (zinek působil na viry způsobující rýmu in vitro, a proto se zrodil nápad vyzkoušet jej na lidských dobrovolnících). Další shrnutí patnácti klinických testů v r. 1999 (Cochrane Systematic Review) efektivitu zinku potvrdilo. Podle výsledků těchto studií zmírňuje zinek ve formě sirupu, tabletek nebo pastilek intenzitu nemoci a zkracuje její délku, pokud jej člověk užije do jednoho dne od nástupu nachlazení. Po sedmi dnech se většina pokusných osob, které užívaly zinek, na rozdíl od svých kolegů, kteří brali placebo, symptomů úplně zbavila.

11) Vitamin D3
Riziko, že dítě chytí chřipku, lze snížit o 50% podáváním vitaminu D. Tato zjištění mají velkou důležitost pro prevenci chřipky při epidemiích. (Jednalo se o podávání 1200 IU vit D3 denně dětem školou povinným. Incidence sezónní chřipky typu A byla ve skupině, která dostávala vit. D skutečně o polovinu nižší.) Podle výsledků výzkumu uveřejněných v American Journal of Clinical Nutrition může být vitamin D v konkrétních případech několikrát efektivnější než některá antivirotika nebo vakcíny.

12) Vitamin C
Vitamin C je pozoruhodně bezpečný dokonce i v extrémně vysokých dávkách. Ve srovnání s běžnými léky na předpis navíc nemá prakticky žádné vedlejší účinky. Existují důkazy, že vitamin C je jedno z nejlepších antivirových agens vůbec. Umí neutralizovat a eliminovat dlouhou řadu toxinů. Vitamin C zvyšuje odolnost organismu vůči cizorodým látkám, čímž výrazně podporuje schopnost imunitního systému vypořádat se s bakteriálními a mykotickými infekcemi. Někteří vědci prohlašují, že v současnosti neexistují žádné RNA viry, které vitamin C neumí zničit. Infuze vitaminu C představují velmi silný lék proti velkému množství nemocí.

Sirup proti nachlazení a kašli:
1 lžíce jablečného octa
1 lžíce kokosového oleje
1 lžíce medu
1/2 citronu
1/2 šálku ananasové šťávy
1/2 lžička chilli

Berte 3 lžíce čtyřikrát denně, dokud vám směs nedojde.

Nakonec bychom se měli zmínit i o solných výplaších nosu, které se postarají o zvlhčení nosní sliznice a pomáhají proti „zadní rýmě“ – viz třeba zde. Při domácí výrobě roztoku je vhodné použít přírodní (např. himálajskou) sůl, která neobsahuje aditiva.

 

Zdroj (kurzívou pozn. překl.) převzato : www.osud.cz